Mycie i konserwacja skutera

Opublikowano: 04.25

Aby skuter mógł zachować estetyczny wygląd i prawidłowo działać przez lata, trzeba odpowiednio o niego dbać. Niezwykle istotne są mycie i konserwacja, które zapobiegają np. pojawieniu się rdzy. Jak przeprowadzać takie zabiegi?

Jak myć skuter?

Niektórzy miłośnicy motoryzacji wzbraniają się przed myciem swojego skutera bieżącą wodą. Wynika to z faktu, że ciecz może dostać się do trudno dostępnych przestrzeni i spowodować uszkodzenie ważnych podzespołów, w tym instalacji elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że warto zaniedbywać czyszczenie motocykla. Jak myć skuter, by go nie uszkodzić?

Na początku należy opłukać go delikatnym strumieniem wody. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego środka, przeznaczonego do czyszczenia pojazdów mechanicznych. Powinien być to produkt stworzony specjalnie z myślą o motocyklach – taki preparat zawiera składniki bezpieczne dla lakierów stosowanych w przypadku jednośladów. Warto, by pochodził od sprawdzonego producenta. Niskiej jakości środki do mycia skuterów mogą bowiem spowodować przebarwienia lub nawet poważnie uszkodzić lakier.

Podczas rozprowadzania produktu można wykorzystać miękką gąbkę lub szmatkę, ale jest to wskazane tylko wtedy, gdy na karoserii i elementach plastikowych zgromadziły się trudne do usunięcia zabrudzenia – np. martwe owady. Następnie należy pozostawić preparat na czas wskazany przez producenta, a po jego upływie – spłukać całość wodą o niskim ciśnieniu.

Na jakie elementy trzeba uważać podczas czyszczenia motocykla?

Jak myć motocykl, by nie doprowadzić do uszkodzenia ważnych podzespołów? Podczas wykonywania tej czynności trzeba unikać kierowania strumienia wody w stronę:

  • filtra powietrza,
  • regulatora napięcia,
  • modułu sterującego,
  • łożysk kół,
  • kolektora ssącego,
  • łańcucha,
  • chłodnicy
  • gaźników wtryskiwaczy.

Najlepiej opłukiwać motocykl od przodu, czyli w taki sam sposób, w jaki woda uderza o jego karoserię podczas jazdy. W tym miejscu jest on najlepiej chroniony przed dostępem płynów do ważnych podzespołów.

Na koniec należy wytrzeć wszystkie elementy pojazdu szmatką, a jeśli masz taką możliwość – zastosować kompresor. Sprężone powietrze pozwala bowiem na skuteczne wydmuchanie wszystkich kropli nawet z najtrudniej dostępnych przestrzeni. Po zakończeniu czyszczenia motocykla warto też wybrać się na krótką przejażdżkę. Pęd powietrza i wysoka temperatura podzespołów sprawią, że resztki wody odparują, a co za tym idzie – nie doprowadzą do rozwoju korozji.

Ważne jest też czyszczenie silnika motocykla. Element ten najlepiej myć ręcznie, gąbką lub szmatką namoczoną wodą z odpowiednim preparatem. Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem takiej czynności jednostka napędowa musi całkowicie ostygnąć.

Konserwacja motoroweru – o czym trzeba pamiętać?

Czyszczenie silnika motocykla i mycie karoserii to nie wszystko. Sprzęt trzeba też regularnie konserwować, by przedłużyć jego żywotność. Właściciel jednośladu powinien pamiętać o kilku czynnościach, które mają na celu zachowanie odpowiedniego stanu pojazdu przez lata. Jak dbać o motocykl?

  • Kontrolować poziom oleju – warto robić to nawet co kilkaset kilometrów. Za niski poziom płynu jest bowiem bardzo niebezpieczny dla silnika i może szybko spowodować jego zatarcie.
  • Sprawdzać stan filtra powietrza – należy go regularnie czyścić, a jeśli jest już mocno zużyty – niezwłocznie wymienić na nowy egzemplarz.
  • Smarować łańcuch – zbyt luźny lub suchy element może się szybciej zużywać, dlatego co kilkaset kilometrów warto go czyścić, pokrywać specjalnym środkiem i ewentualnie napinać.
  • Kontrolować poziom powietrza w oponach – odpowiednie ciśnienie zapewnia lepszą przyczepność i mniejsze zużycie paliwa.
  • Wymieniać klocki i płyn hamulcowy – z czasem tego typu części ulegają zużyciu. Warto sprawdzać ich stan przy każdej konserwacji motoroweru lub innego jednośladu.

Oprócz tego niezwykle ważne jest serwisowanie skutera. Właściciel takiego pojazdu powinien od razu reagować na wszelkie niepokojące symptomy. Trzeba bowiem pamiętać, że niewielka usterka z czasem może doprowadzić do uszkodzenia znacznie ważniejszych podzespołów. Wówczas awaria staje się niezwykle niebezpieczna, a jej usunięcie zdecydowanie kosztowniejsze.

Obowiązkiem właściciela pojazdu jest również stawienie się na regularne przeglądy. W ramach takich kontroli ocenia się ogólny stan techniczny motocykla i uzupełnia dane w jego dokumentacji. W trakcie tej procedury specjalista wskazuje też elementy wymagające pilnej naprawy, by pojazd mógł się dalej poruszać po drogach publicznych.