Jak zacząć jeździć crossem? Barton NXT zaprasza do offroadu

 

Jazda crossem to świetna zabawa. Należy jednak zacząć ją z głową. Aby się dobrze przygotować najlepiej zabrać się za tę przygodę pod okiem wykwalifikowanego trenera, który pokaże nam podstawy i podpowie nad czym pracować. Jazdy tego typu są organizowane w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, więc bezpiecznych. Jazda motocyklem offroadowym nie jest trudna, tylko trzeba się do niej przygotować oraz pamiętać, że „nie sprzęt, lecz technika, czyni z ciebie zawodnika”.

 

Zebraliśmy dla was odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

DSC03667.jpg

W co się ubrać na crossa?

Zacząć należy przede wszystkim od kasku. Jest to najważniejszy element, bez którego nigdy nie wsiadaj na motocykl! Kaski do zastosowań offroadowych zbudowane są w taki sposób, aby zapewnić szeroki kąt widzenia, posiadają rozbudowany system wentylacji oraz mają zamontowany daszek, aby osłaniać przed słońcem i kamieniami nadlatującymi spod kół innych motocykli. Do podstawowych elementów stroju należą także gogle motocyklowe oraz rękawice. Warto także wyposażyć się w spodnie z długą nogawką oraz wzmacniane buty, z nieodkształcającą się podeszwą, wysoką cholewką i usztywnionym przegubem stawu skokowego. Dbając o własne bezpieczeństwo, warto także zainwestować w ochraniacze. Do najważniejszych z nich należą: rozbudowane ochraniacze kolan (warto zainteresować się ortezami chroniącymi przed skręceniem stawu kolanowego); ochraniacze łokci; ochraniacze klatki piersiowej, tak zwany „żółw” na kręgosłup zapobiegający wygięciom pleców do tyłu; albo kompletny buzer na całą górną część ciała. 

Jak zacząć jeździć na crossie?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę w offroadzie, warto wyrobić sobie poprawne nawyki pod okiem doświadczonego trenera. Przy większości torów motocrossowych w Polsce funkcjonują kluby i szkoły, w których już podczas pierwszych godzin nauki poprawnie opanujesz podstawy. Prawda jest jednak taka, że regularne uczestnictwo w szkoleniach jest przydatne niezależnie od stopnia własnego zaawansowania. 

Potrafię jeździć motocyklem, czy dam radę na crossie?

Oba pojazdy to jednoślady, jednak ich zastosowania są skrajnie różne. Na gładkim asfalcie, motocykl zachowuje się stabilnie, czego nie sposób powiedzieć o jeździe offroadowej po zróżnicowanej nawierzchni.

Już sama jazda na wprost jest trochę innym doświadczeniem za sprawą kostkowych opon oraz znacznie miększego zawieszenia o długim skoku. Do tego dodać należy pokonywanie takich przeszkód, jak belki, małe i duże kamienie oraz strome zjazdy i podjazdy. Na torach motocrossowych i śnieżkach nauczymy się także skakać czy składać w ciasne zakręty z bandami. Prawa fizyki pozostają takie same na asfalcie i w błocie, ale generalnie w offroadzie korzysta się z tych praw z inną charakterystyką. Właśnie dlatego przesiadkę z motocykla szosowego na crossowy warto wykonać pod okiem kogoś doświadczonego.

Czy jazda crossem jest trudna?

Nie, jeżeli podchodzisz do tematu z głową i jesteś świadomy swoich umiejętności. Zawsze należy stopniowo podnosić sobie poprzeczkę i trenować w bezpiecznych warunkach - czyli w miejscach do tego przeznaczonych, jak na przykład tor motocrossowy. 

DSC03892.jpg

Czy jazda crossem jest legalna?

Tak. Wszystko zależy jednak od tego czy twój motocykl jest dopuszczony do ruchu drogowego oraz od miejsca, w którym zamierzasz jeździć. Jeżeli twój cross posiada homologację drogową, jest zarejestrowany, posiada ważne badania techniczne i jest ubezpieczony, to nawet jazda po drogach publicznych jest legalna.

Zjeżdżając w teren, warto dowiedzieć się, do kogo ten teren należy. Wstęp na prywatne posesje jest zabroniony, tak samo jak na obszary chronione, czy parki krajobrazowe. Dlatego najbezpieczniej jest jeździć na zamkniętych torach, które są do tego przystosowane

Mój cross nie ma homologacji, a tor jest oddalony o 10 km od domu. Czy mogę dojechać drogą?

Nie. Jeżeli motocykl nie posiada homologacji i nie ma możliwości dojazdu na tor inną drogą niż tylko publiczną, należy zaopatrzyć się w przyczepę motocyklową. Tego typu przyczepę można wypożyczyć w wypożyczalniach przyczep. Cena wypożyczenia takiej przyczepy na dzień waha się w zależności od miejscowości od 25 do 45 złotych.

 


Zobacz pozostałe wiadomosci